A cégek miért nem formalizálják a rugalmas foglalkoztatást?
Az atipikus foglalkoztatás jogi háttere nem egyértelmű, a szabályozása bonyolult és ettől riasztóvá válik a HR-esnek, a gazdasági vezetőnek és/vagy az ügyvezetőnek is. Nincsenek tisztába azzal, hogy kitől kérhetnek segítséget az atipikus foglalkoztatási forma bevezetésében, szabályozásában és valójában milyen feladatokkal is jár ez a szervezet működésében. Nem látnak jó példákat és gyakorlatokat a környezetükben. Ettől és az információ hiányától is negatív előfeltételezések alakulnak ki. Ilyen például az, hogy rugalmas foglalkoztatás bevezetése és hosszútávú alkalmazása sok extra HR munkával és plusz költséggel jár, vagy aki nincs bent az üzemben vagy irodában az nem is dolgozik valójában. Így a vezető által nem ellenőrizhető az alkalmazott. Feltételezik, hogy a munkavállalók nem tudják önmaguk beosztani az időt, nem elég önállóak ehhez a munkaformához. A munkáltató oldaláról nincs meg hozzá a kellő bizalom.
Az a munkáltató, aki formálisan bevezeti a rugalmas foglalkoztatást azt gondolja, hogy működik ez így szóbeli megállapodás alapján és felesleges papírmunka ezt formalizálni is. Így a statisztikákban sem jelenik meg a rugalmas foglalkoztatás. Vezetői aggály lehet még, hogy amennyiben kinyitja a szervezet egészére ezt a foglalkoztatási formát akkor már nemcsak az általa megjelölt bizalmi munkavállalók akarnak evvel a lehetőséggel élni, hanem szélesebb körben mások is a szervezetben. Fél, hogy elveszíti a kontrollt és ez a cég teljesítményének csökkenését eredményezheti. További ok lehet, hogy a részmunkaidőre vonatkozó közös megállapodás csak időszakos például gyermekvállalás után vagy beteg hozzátartozó ápolása esetén. A munkavállaló a kieső bér miatt hosszútávon nem is szeretne rugalmas foglalkoztatásban dolgozni.
A rugalmasmunka.hu honlapon olyan jó gyakorlatokat mutatunk be az atipikus foglalkoztatásra, amelyek az ország különböző pontjain valósulnak meg a munkáltató és a munkavállalói közös megelégedettségére.
Szerző: Podmaniczky Éva, projektkoordinátor és tréner, IFKA Közhasznú Nonprofit Kft.
2020. május 15.
A kép illusztráció, forrása: www.pixabay.com